Mnohí investori si myslia, že generálny dodávateľ je jediným riešením pri realizácii budov určený na podnikanie. Ukážem vám, že existuje aj iná alternatíva.
Generálny dodávateľ je firma, ktorá sa o všetko postará bez toho, aby ste vy museli pohnúť prstom. Zastreší celý projekt od začiatku až do konca.
👉 Vyberie stavebnú firmu.
👉 Vyberie dodávateľa materiálu.
👉 Vybaví všetky potrebné povolenia.
👉 Kontroluje financie a časový harmonogram.
Sami vidíte, že generálny dodávateľ dokáže nádherne uľahčiť život. Každá minca má však 2 strany. Pozrime sa na tú druhú. Takáto spoločnosť má zvyčajne niekoľko zamestnancov a hádajte, kto ich musí živiť. Presne tak, investor.
🏗️ Generálny dodávateľ väčšinou spolupracuje so subdodávateľmi. Za takúto spoluprácu si účtuje koordinačnú prirážku. Rátajte s 8 až 12 %. Možno sa vám to nezdá veľká provízia v porovnaní s tým, aký komfort dostanete.
Ak chcete ušetriť na svojom projekte bez toho, aby sa znížila kvalita, zvolíte si stavebný manažment (to mimochodom robím ja). Ten:
👍 Vyberie najlepšiu stavebnú firmu.
👍 Vybaví všetky potrebné povolenia.
👍 Vyberie najlepšieho dodávateľa materiálu.
👍 Má pod palcom financie a časový harmonogram.
Kde sú rozdiely?
- Stavebný manažér pracuje na strane investora. Predstavte si ho ako jeho pravú ruku.
- Všetky činnosti s prehľadom zvládne sám. Neskladáte sa na výplatu pre celú firmu.
- Tým, že dokáže nahradiť generálneho dodávateľa, odpadá koordinačná prirážka. Vďaka tomu a s technologickou optimalizáciou dohromady ušetríte až 20 % nákladov.
- V dodávateľskom reťazci nahradím niekoľko medzičlánkov, a tak diverzifikujem riziká, ktoré by pri generálnom dodávateľovi mohli vzniknúť.Riadim sa heslom: „Stavajte ľahko a nie draho.“ Čo vám dáva väčší zmysel?